Efterår på Sjælland i Roskilde, Lejre og Frederikssund
Oplev efteråret på Sjælland i Roskilde, Lejre og Frederikssund. Find inspiration til naturoplevelser, museer, aktiviteter, lokale smage og efterårsferie for både børn og voksne, og planlæg et ophold med overnatning tæt på fjorde, skove og byliv.
Hos KREAmik i Frederikssund kan du kombinere kreativ fordybelse med sjov og leg i det fri. Her kan du male eller forme dit eget keramik, nyde hjemmebag i den hyggelige café – og bagefter udfordre familie eller venner på den store fodboldgolfbane.
Ida Anbefaler - I kunstnernes fodspor langs Roskilde Fjord
Hun går i fodsporene på nogle af dansk kunsthistories største kunstnere, som har boet ved Roskilde fjord eller været draget af fjordlandskabet. Tag guiden med og (gen)oplev naturen, landskaberne og byerne langs fjorden med nye øjne – kunstens øjne.
I Fjordlandet kan du opleve både den store, professionelle kunst og det spirende talent hos de mange kunstnere og gallerier. Du kan også nyde kunst i det åbne rum – i byen eller i det smukke landskab, til fods eller fra cyklen.
Midt i det naturskønne Hornsherred ligger Nordgården – et stemningsfuldt feriested med seks store, lyse og rummelige ferielejligheder og et hyggeligt gårdmiljø på kanten af landsbyen Skuldelev.