troldænder

Nationalpark Skjoldungernes Land

Foto: Ole Malling

Snør vandrestøvlerne, fyld mad i rygsækken – og oplev Nationalpark Skjoldungernes Land! Forsvind ind i en af nationalparkens skove, tag cyklen rundt gennem det bakkede landskab eller sejl ud på fjorden i en Nationalpark-kano.

Nationalparken dækker 170 kvadratkilometer i Roskilde, Lejre og Frederikssund kommuner og giver masser af muligheder for gode oplevelser både på egen hånd ude i landskabet og via de mange besøgssteder.

Landskabet er varieret med små og store skove, godslandskaber, agerland og enge gennemskåret af åer og søer – og så er der den smukke fjord med dens øer og holme og et rigt fugleliv. Hele området er overstrøet med fortidsminder. Her har mennesker levet siden stenalderen – og lige siden Danmark blev til. Og det har dyrene heldigvis også, Danmarks største rovfugl, havørnen, yngler og fouragerer i nationalparkområdet, og der lever mindst tre havørnepar i nationalparken og mange flere kommer for at søge føde på fjorden.

Oplev Nationalparkens spændende udflugtsmål

Boserup nationalparken

Foto:Hans Henrik Erhardi

Der er god mulighed for at vandre i Nationalpark Skjoldungernes land, da der findes mange forskellige vandreruter og stier. Både til dig, der ønsker at gå i flere dage og dig, der søger en lille rundtur, hvor også børne-ben kan være med.

Planlæg og find vej med nationalparkens app eller webkort. Disse viser dig vandreruten på et kort, men også seværdigheder og faciliteter f.eks. parkeringspladser og toiletter undervejs.

Find webkortet her og hent appen her:

Download app i Google Play

Download app i App Store

Find inspiration til flere vandreture i Nationalparken her

Oplev Roskilde Fjord

Sejl selv ud på fjorden med en gratis nationalpark kano

Oplev fjorden fra vandet med en af Nationalparkens seks kanoer.


 

Nationalpark kano
Louise Faber

Der er tre kanoer i Møllekrogen og tre i Gershøj Havn. Med nationalpark-kanoerne kan du få en skøn oplevelse på Roskilde Fjord, uanset om du sejler mellem Møllekrogen og Gershøj, eller blot tager en lille rotur ud fra en af pladserne.

Kanoerne er lette at genkende med deres blå farve og nationalpark-logo, og de kan lånes hele sommeren helt gratis efter først-til-mølle princippet via en sms til telefonnummer som står på kanoerne. 

Husk at følge retningslinjerne:

  • Sejl kun ud i vindstille vejr, tag redningsvest på og læs skiltet om sikkerhed grundigt før afgang.
  • Undgå at forstyrre fjordens fugle. På skiltet ved kanoerne kan du læse om reglerne for færdsel på fjorden, fx må du ikke sejle nærmere end 50 meter fra øer og holme i fuglenes yngletid.
  • Læg båd eller kano, redningsveste og årer pænt på plads efter brug.
cykeltur
Trine Hylander Friis

Spring på cyklen gennem Nationalparken

Der er mange spændende cykelruter gennem nationalparken; Nogle er udfordrende med mange bakker og andre er mere til en hyggetur med ungerne. Her er noget for alle aldre og alle ambitionsniveauer.

Lavringe shelterplads
Martin Kunzendorf

Sov under stjernerne

– Tag hele familien med på tur, oplev sommerens smukke grønne farver og overnat i arkitekt-tegnede vikinge-sheltere i Lejre.

De to nye sheltere har form som skibsstævne, som er inspireret af områdets sagnomspundne fortid og med vikingeskibet som omdrejningspunkt. Her er der plads til hele familien!

Pladsen ligger ved Lavringe Å, syd for Lejre og ved to ikoniske ruter i Nationalpark Skjoldungernes Land – den vestsjællandske rute, Istidsruten, og den 46 km. lange vandrerute, Skjoldungestien.

3 ting som du måske ikke vidste om Nationalpark Skjoldungernes Land

1. Havørnene

I mange år har havørnene holdt til ved Roskilde Fjord. Her er rigeligt med fisk, vandfugle og ådsler, som den kan spise. Det er Nordeuropas største rovfugl med et vingefang på op til 2,45 meter

2. Sjællands første nationalpark

Nationalpark Skjoldungernes Land er Sjællands første nationalpark, som blev indviet i 2015. Nationalparken ligger ved Roskilde og Lejre på Midtsjælland, kun 30 minutters kørsel fra København.

3. Hvem var skjoldungerne?

De gamle sagn fortæller, at skjoldungerne var efterkommere af den mytiske Kong Skjold.

Kajak på fjorden
Thomas Kær Mahler

Book oplevelser

Tag ud i Nationalparken; book en unik oplevelse i det nye univers af oplevelser, hvor du kan finde guidede ture, oplevelser og arrangementer inden for både natur, outdoor, kultur, historie og meget andet.

Vil du vide mere?

Her kan du bl.a. finde rutebeskrivelser, vandrekort, oversigter over naturområder, dyre- og planteliv, god opførsel i naturen samt oversigter over de mange besøgssteder, som findes i nationalparken.

Læs mere på Nationalparkens hjemmeside

 

GeoGuide “Nationalpark Skjoldungelandet”

Den digitale guide GeoGuide, kan benyttes uden at downloade som app, når du planlægger din tur hjemmefra fra din computer, eller blot søger inspiration til oplevelser i naturen i Fjordlandet. Her får du kortudsnit, vandreruter og oplevelser mm.:

GeoGuide: Se ruter og oplevelser online

 

Du kan fra din mobil eller tablet downloade appen, så du har inspiration til oplevelser i naturen, kort og ruter lige ved hånden når du er på farten:

Download app i Google Play

Download app i App Store

 

Oplevelser i Nationalpark Skjoldungernes Land

Share your wonders:

Andre sider

Nyttige links

VisitFjordlandet © 2026
Danish