VisitFjordlandet

Lerbjerg Skov - Vild natur og handicapvenlig gangbro

Lerbjerg Skov ved Lejre er en del af det store midtsjællandske skovområde og byder på urørt skov, moser, vandløb og skovenge. Her kan besøgende opleve naturgenopretning på nært hold – blandt andet fra en handicapvenlig gangbro, der fører gennem nogle af skovens vådeste områder.

Gratis
Hunde tilladt
Børn, Venner, Min partner, Mig selv
Vandrer på gangbro gennem Lerbjerg Skov blandt træer i efterårsfarver.
Naturområder
Foto: Sarah Green

En skov med plads til vild natur

Lerbjerg Skov er et spændende naturområde, hvor skoven gradvist får lov til at udvikle sig på naturens egne præmisser. Her veksler skov, moser, vandløb og åbne skovenge, og de forskellige naturtyper giver gode levesteder for både planter og dyr. Blandt skovens særlige beboere er den sjældne hasselmus, som trives i områder med tæt underskov, buske og varieret vegetation.

Oplev Lerbjerg Skov fra den handicapvenlige gangbro

En særlig oplevelse i Lerbjerg Skov er det 1,25 kilometer lange spor gennem skoven. En stor del af ruten består af en handicapvenlig boardwalk, der snor sig gennem vådområder, over genoprettet mose og mellem skovens træer. Gangbroen gør det muligt for blandt andre kørestolsbrugere og gangbesværede at komme tæt på områder, som ellers kan være vanskelige at færdes i.

Den handicapvenlige gangbro blev officielt indviet af Dronning Mary i begyndelsen af 2025. Gangbroen indgår i Skjoldungestien og er udviklet med fokus på at gøre naturoplevelsen tilgængelig for flere. Ved besøg med behov for handicapvenlig parkering henviser Naturfonden til parkeringspladsen midt i skoven, hvorfra stier fører videre mod gangbroen.

En skov i forandring

Naturgenopretningen har blandt andet genskabt skovmoser og omkring fem kilometer naturlige vandløb. Døde træer og grene får i højere grad lov til at blive liggende, mens mere vand og flere åbne områder bidrager til forskellige levesteder for planter, svampe, insekter, fugle og andre dyr.

Skoven ligger som en del af det større skovlandskab omkring Bidstrup Skovene og Skjoldenæsholm Skovene. Besøgende kan følge skovveje og stier eller gå på opdagelse i naturen. Se kort og information om adgang til Lerbjerg Skov hos Den Danske Naturfond før besøget.

Læs mere
Faciliteter
  • Informationstavle
  • Shelters

Find vej

Lerbjergvej 24

4330 Hvalsø

Find vej
Loading map...

Sidst opdateret af:VisitFjordlandetmail@visitfjordlandet.dk

Måske også interessant for dig: